Sernik z nerkowców

Przepis na lekki i kremowy sernik z nerkowców jest wyjątkowo prosty i stwarza wiele możliwości na jego podanie i przystrojenie według własnych gustów i smaków.

Dzisiejszy przepis jest zainspirowany podobnym przepisem na sernik według So Vegan. Zdecydowaliśmy się trochę go urozmaicić dodając pasty waniliowej, która nadała sernikowi lekkiej waniliowej nuty, posypkę z prażonych wiórków kokosowych oraz sos malinowy. Podstawą do przygotowania tego kremowego sernika jest dobry blender – taki, który bez trudu zblenduje orzechy na jednolitą konsystencję.

Najlepsze w przygotowaniu tego sernika jest to, że nie musicie go piec, jednocześnie obawiając się o rezultat końcowy, a mimo to z odrobiną czasu i cierpliwości możecie przygotować wspaniały deser.

Podany przepis to proporcje na blaszkę tortową o wymiarach 20 – 23 cm.


SERNIK Z NERKOWCÓW

z sosem malinowym

Czas: 1 godzina (przygotowanie) plus czas na schłodzenie

Porcje: 12

Składniki na sernik:

2 puszki mleka kokosowego, schłodzonego przynajmniej 24 godziny w lodówce

450g orzechów nerkowca

300g kruchych ciastek lub herbatników wegańskich, najlepiej korzennych lub imbirowych

2 łyżki oliwy z oliwek

90 ml + 2 łyżki syropu klonowego

starta skórka i sok z 4 cytryn

1 łyżeczka pasty waniliowej (lub ekstraktu waniliowego)

5 czubatych łyżek wiórków kokosowych

Składniki na sos malinowy:

półtorej szklanki malin, świeżych lub rozmrożonych

pół szklanki cukru

3 łyżki soku pomarańczowego

Do podania:

szklanka świeżych malin

Przygotowanie:

  1. Najważniejszy krok to odpowiednio schłodzić mleko kokosowe aby tłuszcz oddzielił się od wody. Mleko kokosowe najlepiej schłodzić przynajmniej przez 24 godziny w lodówce. Sprawdzamy otwierając delikatnie puszkę (nie wstrząsamy) – jeżeli na wierzchu utworzyła się gęsta i tłusta warstwa oznacza, że mleko jest odpowiednio schłodzone. Jeżeli nie – wstawiamy je ponownie do lodówki aż zgęstnieje.
  2. Jeżeli schłodziliśmy odpowiednio mleko to możemy wziąć się za przygotowanie sernika. Orzechy nerkowca przekładamy do miski i zalewamy wrzątkiem żeby przykryć je wodą. Odstawiamy na godzinę.
  3. W międzyczasie możemy zabrać się za przygotowanie bazy pod sernik – ciastka kruszymy na mniejsze części i przekładamy do kielicha blendera, dodajemy 2 łyżki syropu klonowego, 2 łyżki oliwy z oliwek i jedną łyżkę zimnej wody i blendujemy wszystko razem aż ciastka pokruszą się na bardzo drobno.
  4. Rozkruszone ciastka przekładamy do blaszki i używając dna szklanki dokładnie ugniatamy aby utworzyć twardą, równą warstwę. Odstawiamy.
  5. Po godzinie, odsączamy orzechy nerkowca i blendujemy z sokiem oraz startą skórką z czterech cytryn, 90ml syropu klonowego i łyżeczką pasty lub ekstraktu waniliowego. Blendujemy aż uzyskamy jednolitą konsystencję.
  6. Do zblendowanych orzechów dodajemy tłuszczu z mleka kokosowego (wybieramy go łyżką z wierzchu, wodę kokosową możemy wykorzystać do smoothie, owsianki itd.). Blendujemy wszystko dokładnie do uzyskania gładkiej konsystencji.
  7. Masę przelewamy do blaszki na przygotowany wcześniej kruchy spód. Blaszkę wkładamy do zamrażalnika na 2 godziny. Przed podaniem wyciągamy na 20 minut.
  8. Aby przygotować sos malinowy do małego garnka dodajemy cukier i sok pomarańczowym, podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając, do momentu aż cukier zupełnie się rozpuści. Zestawiamy z ognia.
  9. Do blendera przekładamy półtorej szklanki malin oraz rozpuszczony w soku cukier. Blendujemy wszystko dokładnie.
  10. Przelewamy do słoika czy innego szczelnie zamykanego pojemnika zblendowany sos używając sitka o małych oczkach – możemy użyć łyżki żeby mieszać i przycisnąć trochę puree malinowe aby odsączyć dokładnie sok i oddzielić od pestek. Gotowy sos malinowy możemy przechowywać w lodówce około tygodnia.
  11. Kiedy wyciągniemy sernik z zamrażalnika na 20 minut przed podaniem, na suchej patelni podprażamy kilka sekund wiórki kokosowe aż uzyskają delikatnie złoty kolor.
  12. Rozmrożony sernik obsypujemy wiórkami kokosowymi i kroimy na równe porcje. Każdą przyozdabiamy owocami i z wierzchu polewamy sosem malinowym. Przygotowany sernik (bez owoców i sosu) możemy przechowywać w lodówce ok. 2 – 3 dni.

Dodaj komentarz