Fasolka szparagowa na bogato

Myślę, że jednomyślnie możemy się zgodzić, że fasolka i bułka tarta to jest połączenie idealne. Jeżeli jednak macie już po kokardę fasoli w takiej wersji, to polecam fasolkę w wersji deluxe – podsypaną chrupiącym, „ognistym” chutney i podlaną słodko-korzennym sosem z pomidorami.

Czosnkowe chutney (𝘭𝘢𝘴𝘶𝘯 𝘤𝘩𝘶𝘵𝘯𝘦𝘺), które wykorzystuję w przepisie to tzw. „suche” chutney – przepis pochodzący z Maharasztry, stanu w Indiach. To pikantna o pięknym ognistym kolorze mieszanka przypraw, którą warto mieć w kuchni i którą możecie wykorzystać do każdego dania, któremu chcecie nadać pazura.

Do przepisu fasolkę możecie po prostu ugotować i podać od razu z lasun chutney lub skorzystać z przepisu na przygotowanie pomidorów z curry, i w takiej wersji fasolkę podać jako danie główne (np. z ryżem).

FASOLKA NA BOGATO


1 łyżka oleju słonecznikowego
4 średnie ząbki czosnku
2 łyżeczki białego sezamu
½ szklanki wiórek kokosowych
½ łyżki chilli w proszku
½ łyżeczki soli

400g fasoli, ugotowanej al dente lub można też przygotować chrupiącą we frytkownicy beztłuszczowej (polecam ten krok!)
2 łyżki oleju do smażenia
1 mała cebula
18 pomidorków koktajlowych
3 ząbki czosnku
2cm korzeń imbiru
½ łyżeczki cukru
1 łyżeczka przyprawy łagodnego curry
1/3 szklanki wody

Do podania:
oliwa, limonka, świeża kolendra

Przygotowanie chutney: Na małej patelni rozgrzewamy olej i dodajemy obrane ząbki czosnku i smażymy przez 30 sekund, dodajemy sezam i smażymy chwilę aż sezam stanie się delikatnie złoty w kolorze. Ściągamy z ognia, dodajemy wiórki i mieszamy. Dodajemy chilli (opcjonalnie więcej jeżeli chcemy ostrzejszy smak) i sól. Zostawiamy do zupełnego wystygnięcia po czym miksujemy pulsacyjnie (4-5 razy), ważny krok dzięki, któremu posypka będzie sucha. Gotową przechowujemy w lodówce do tygodnia (można też zamrozić na zapas).

Przygotowanie fasolki w sosie: Rozgrzewamy na patelni olej i dodajemy cebulę pokrojoną w piórka oraz przekrojone na pół pomidorki, smażymy aż cebula zmięknie. Dodajemy drobno posiekany czosnek i imbir i smażymy ok. minuty aż staną się aromatyczne. Dodajemy cukier i przyprawę curry, mieszamy, dodajemy wodę i chwilę gotujemy aż połowa wyparuje. Dodajemy ugotowaną wcześniej fasolę, mieszamy i smażymy chwilę aż smaki się połączą. Doprawiamy solą i pieprzem wg uznania.

Podajemy skropioną sokiem z limonki i podlaną oliwą, obficie oprószoną czosnkowym chutney i ze świeżą kolendrą.


Dodaj komentarz