Ciasto orzechowe

Nie wiem jak mogę zachwalić dzisiejszy przepis, bo sam tytuł na pewno już wywołał niemały ślinotok u wielbicieli orzechów. Sama niekoniecznie lubię smak orzechowy, a mimo to właśnie to ciasto przypadło mi bardzo do gustu, ponieważ jest idealne w smaku – słodycz jest cudownie zbalansowana przez gorycz orzechów. Mr M wykorzystał do przygotowania orzechy laskowe, ale prawdopodobnie z powodzeniem można przygotować ciasto z użyciem innych orzechów, np. włoskich.

Porcja: 8-12

Składniki na ciasto:

(proporcje podane do przygotowania ciasta w okrągłej, 23cm formie tortowej)

360ml mleka sojowego

2/3 łyżeczki octu jabłkowego

50g łuskanych orzechów laskowych (drobno zmielonych w blenderze albo młynku)

170g zwykłej mąki pszennej

3/4 łyżeczki sody oczyszczonej

1 ¼ łyżeczki proszku do pieczenia

30g mąki kukurydzianej

½ łyżeczki ekstraktu z wanilii

szczypta soli

50g mąki razowej

2 ½ łyżeczki mielonego siemienia lnianego

80g oleju słonecznikowego

130g syropu z agawy lub z ryżu brązowego

100g dżemu owocowego

2 łyżeczki wody (opcjonalnie rumu)

Przygotowanie:

  1. Rozgrzewamy piekarnik do 180oC. Wykładamy papierem do pieczenia tortownicę i natłuszczamy olejem albo margaryną.
  2. Mieszamy razem mleko oraz ocet w misce i odstawiamy na 10 minut.
  3. Przesiewamy mąkę pszenną przez sitko do osobnej miski i dodajemy do niej sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, mąkę kukurydzianą, ekstrakt z wanilii oraz szczyptę soli. Następnie dodajemy do tego zmielone drobno orzechy, mąkę razową oraz sienie lniane i mieszamy porządnie całość.
  4. Dodajemy do octu z mlekiem, olej oraz syrop ryżowy i tę mieszankę powoli przekładamy do miski z wcześniej przygotowanymi suchymi składnikami. Pamiętajmy nie mieszać całości za dokładnie, bo uzyskana masa będzie ‘gumowata’. Mieszamy tylko do momentu aż połączymy wszystkie składniki. Kiedy uzyskamy taki efekt przekładamy masę równomiernie do tortownicy i pieczemy przez ok. 20 – 25 minut albo do momentu, w którym wykałaczka włożona w środek ciasta wyjdzie czysta.
  5. Po upieczeniu, zdejmujemy obręcz tortownicy i pozostawiamy ciasto do wystygnięcia. Kiedy ostygnie, delikatnie zdejmujemy papier do pieczenia. Ciasto przekrajamy horyzontalnie w połowie na dwie warstwy za pomocą ząbkowanego noża.
  6. W międzyczasie w małym garnku mieszamy dżem z wodą (lub opcjonalnie rumem) i zagotowujemy. Następnie równomiernie rozprowadzamy na dwóch warstwach ciasta. Pomoże to utrzymać wilgotność ciasta, a jednocześnie zapobiegnie wsiąkaniu w niego kremu.
  7. Kiedy ciasto ostygnie, dolną warstwę przekładamy z powrotem do tortownicy. Możemy teraz dodać kremu albo polewy.

Ciasto możemy przygotować bez kremu, w tym celu musimy dodać trochę więcej syropu ryżowego do octu z mlekiem, ewentualnie rozprowadzić coś słodkiego na wierzch ciasta po jego upieczeniu.

Składniki na krem:

1.5 litra waniliowego mleka sojowego

195g syropu z agawy albo z ryżu brązowego

2 ½ łyżeczki proszku agar

160g opiekanych orzechów włoskich (w tym ok. 100g drobno zmielonych w blenderze lub młynku, pozostałe 60g siekamy na większe kawałki nożem)

3 łyżki mąki kukurydzianej

Przygotowanie:

  1. Mieszamy mleko i syrop w dużym garnku, następnie dodajemy agaru. Mieszamy i gotujemy na średnim ogniu do momentu wrzenia. Kiedy masa zacnie się zagotowywać, zmniejszamy ogień i gotujemy przez kolejne 5 minut.
  2. W szklance dodajemy mąkę kukurydzianą do 3 łyżek zimnej wody.
  3. W międzyczasie do gotującego się kremu, dodajemy drobno zmielonych orzechów (100g ze 160g) i mieszamy energicznie aż do jednolitej warstwy. Zmniejszamy ogień i powoli dodajemy mąki kukurydzianej z wodą, w dalszym ciągu energicznie mieszając. Całość zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Odstawiamy do zgęstnienia – ok. 20 minut, po czym ponownie mieszamy i dzielimy na dwie porcje.
  4. jedna porcję kremu rozprowadzamy równomiernie na dolnej warstwie ciasta, w tortownicy, po czym dodajemy na wierzch posiekanych orzechów włoskich, które nam pozostały. Odstawiamy na ok. 10 minut aż warstwa kremu zastygnie i na to nakładamy wcześniej przygotowaną drugą warstwę ciasta. Czekamy ponownie kilka minut i następnie rozprowadzamy równomiernie na wierzchu drugą warstwę kremu. Pozostawiamy do ostygnięcia w temperaturze pokojowej, po czym przekładamy do lodówki na przynajmniej 6 godzin. Ciasto możemy przechowywać w lodówce, w szczelnym pojemniku przez 5 dni.
  5. Podając ciasto orzechowe, możemy udekorować je pokrojonymi drobno orzechami.

2 myśli w temacie “Ciasto orzechowe

Dodaj komentarz