Wegański haggis

Haggis, szkocki przysmak być może nie jest daniem, na które typowo zdecydujemy się w cieplejsze miesiące. Jednak obecnie panująca sytuacja z koronawirusem wywróciła trochę nasze życie do góry zatem chętniej sięgamy po sprawdzone „comfort food”, które podnosi trochę na duchu. Haggis, neeps and tatties z pewnością jest takim daniem.

Tradycyjnie haggis jest daniem mięsnym; neeps to brukiew a tatties to po prostu ziemniaki – podane w formie puree. Zwyczajowo danie serwowane jest w Szkocji 25 stycznia z okazji urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa, który z miłości do tego przysmaku skomponował odę do haggis, tradycyjnie recytowaną w tym dniu.

W samej Szkocji coraz większą popularność zyskują gotowe kupne wersje haggis i roślinny odpowiednik potrawy cieszy się niemałą popularnością. Mieliśmy szasnę kiedyś spróbować takiego haggis ze sklepu i możemy przyznać, że było to bardzo pozytywne zaskoczenie, ale najlepsza jest oczywiście wersja przygotowana od podstaw w domu. W godzinę możecie przygotować mega satysfakcjonujący przysmak szkocki.


WEGAŃSKI HAGGIS

z neeps i tatties

Porcje: 6

Czas: 30 min (gotowanie) + 30 min (pieczenie)

Składniki:

4 łyżki oliwy z oliwek

1 duża cebula, pokrojona w kostkę

1 duża marchewka, pokrojona w kostkę

2 ząbki czosnku, drobno pokrojone

100g soczewicy (najlepiej puy, czarnej brązowej lub zielonej), ugotowanej lub z puszki

75g kaszy jęczmiennej perłowej, ugotowanej lub z puszki

100g świeżych grzybów (najlepiej brązowych pieczarek)

1/2 łyżeczki ziela angielskiego w proszku

1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej w proszku

1/2 łyżeczki cynamonu w proszku

1/2 łyżeczki czarnego pieprzu, mielonego + ekstra do doprawienia

100g płatków owsianych

75g pestek dyni, drobno posiekanych

1/2 łyżeczki suszonego tymianku (lub jedna łyżeczka świeżego)

2 łyżki sosu sojowego

1 łyżka Marmite (opcjonalnie lub można zastąpić 1 łyżką pasty miso lub płatków drożdżowych)

500ml bulionu warzywnego

Do podania:

1 bulwa brukwi

6 ziemniaków

śmietanka roślinna lub roślinne mleko

4 łyżki natki świeżej pietruszki, drobno posiekanej

Składniki na sos:

250ml gęstej śmietanki roślinnego

1 łyżeczka musztardy francuskiej

1 łyżka musztardy sarepskiej (ewentualnie delikatesowej)

2 łyżeczki whisky

1 łyżeczka soku z cytryny

sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Bulion z sosem sojowym i opcjonalnie Marmite podgrzewamy w garnku i zostawiamy na małym ogniu.
  2. Oliwę z oliwek (2 łyżki) rozgrzewamy na patelni i dodajemy cebulę, podsmażamy na średni ogniu aż zmięknie i zeszli się (ok. 5-7 minut). Po tym czasie dodajemy marchewkę i gotujemy przez kilka minut do momentu aż zmięknie.
  3. Dodajemy do patelni czosnek i podsmażamy chwilę (ok. 1 minuty) aż stanie się aromatyczny, po tym czasie dodajemy grzyby i kolejne 2 łyżki oliwy z oliwek i smażymy przez 2-3 minuty aż puszczą sok. Dodajemy przyprawy (ziele angielskie, cynamon, gałkę muszkatołową i pieprz) i wszystko dokładnie mieszamy.
  4. Dodajemy soczewicę oraz płatki owsiane i mieszamy z z warzywami i przyprawami. Dodajemy podgrzany bulion i całość gotujemy na małym ogniu aż zgęstnieje. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180°C.
  5. Do warzyw i soczewicy dodajemy kaszę, pestki dyni oraz tymianek i wszystko razem mieszamy. Dodajemy pieprzu do smaku i ściągamy z ognia.
  6. Przekładamy miksturę do żaroodpornego naczynia lub blaszki (my wykorzystaliśmy naszą keksówkę), przykrywamy folią aluminiową do pieczenia i pieczemy przez 20 minut, po tym czasie ściągamy folię i pieczemy przez kolejne 10 minut (aż lekko spiecze się z wierzchu). W tym czasie możemy rozpocząć przygotowanie neeps and tatties.
  7. Ziemniaki i brukiew obieramy i kroimy na mniejsze części – gotujemy w dwóch osobnych garnach w lekko osolonej wodzie aż zmiękną (ok. 20 minut). Ugotowane ubijamy do konsystencji puree dodając do nich śmietankę lub mleko oraz sól i pieprz do smaku.
  8. Przed wyciągnięciem haggis z piekarnika, rozpoczynamy przygotowanie sosu. W małym garnku podgrzewamy śmietanką roślinną na średnim ogniu. Dodajemy musztardę oraz whisky i mieszamy. Zwiększamy ogień i podgrzewamy do momentu aż sos zacznie się delikatnie bulgotać i trochę zgęstnieje, co jakiś czas mieszając i nie pozwalając i nie doprowadzając do wrzenia. Na koniec dodajemy pieprzy do smaku.
  9. Haggis dzielimy na równe porcje i podajemy z nappies and tatties i polewamy sosem musztardowym z whiskey. Opcjonalnie posypujemy całość świeżą pietruszką.

Wskazówki:

W naszym przepisie wykorzystaliśmy kaszę jęczmienną, ale możecie ją śmiało zastąpić odpowiednikiem (np. kaszą gryczaną).

My podaliśmy nasz z sosem musztardowym z whiskey, ale możecie go podać z innym sosem pieczeniowym lub po prostu podlać delikatnie whiskey bezpośrednio na talerzu ewentualnie danie równie dobrze smakuje bez sosu.

Jeżeli chcecie przygotować wersję bezglutenową to zastąpcie kaszę jęczmienną ugotowanym białym lub brązowym ryżem.


2 myśli w temacie “Wegański haggis

Dodaj komentarz