Bliny z soczewicą i kaparami à la kawior

Soczewica we Francji nazywana jest „kawiorem ubogich”. I to skojarzenie zainspirowało nas do przygotowania dzisiejszego przepisu z zieloną soczewicą de puy i kaparami. Do podania w wersji jako sałatka na zimno lub jako przekąska na wyjątkową okazję.

Dzisiejszy przepis to dwa w jednym – pierwsza propozycja to sałatka na zimno z zieloną soczewicą, którą możecie jeść np. z grzankami lub podać jako dodatek do głównego dania. Drugą wersję możecie przygotować na przyjęcia jako przekąskę lub na wyjątkowy wieczór we dwoje, w tym celu podajemy również przepis na bliny – przysmak kuchni kresowej. W przepisie wykorzystaliśmy roślinną kwaśną śmietanę firmy Oatly!, ale możecie również przygotować ją samodzielnie – zerknijcie na przepis tutaj.

Soczewica jest niesamowicie odżywcza dzięki wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka, błonnika oraz węglowodanów. Ważne jest aby do przygotowania przepisu wykorzystać właściwą odmianę – zieloną, najlepiej de puy, czarną beluga ewentualnie brązową. Istotne jest aby ugotować soczewicę al dente, aby ziarna zachowały swój kształt. Jak dobrze przygotować i ugotować soczewicę?

  • Proporcje – soczewica po gotowaniu zwiększa swoją objętość około 2.5 raza. Gotując jedną szklankę soczewicy uzyskamy 2.5 szklanki ugotowanej.
  • Przed gotowaniem płuczemy soczewicę pod bieżącą wodą na sitku i w miarę możliwości wybieramy ziarna, które wyglądają na popsute, są odbarwione itd.
  • Do ugotowania jeden szklanki soczewicy potrzebujemy 3-4 szklanek wody. Soczewica dobrze przechodzi smakiem, dlatego możemy ją gotować w bulionie, z dodatkiem liści laurowych lub arkuszy nori.
  • Czas gotowania. Po zagotowaniu wody, soczewicę gotujemy na małym ogniu i gotujemy według czasu odpowiedniego dla danej odmiany, poniżej przybliżony czas gotowania każdej odmiany.
    • Zielona soczewica: 18-20 minut
    • De puy: 15-20 minut
    • Brązowa: 20-25 minut
    • Czarna: 25-30 minut.

BLINY

z soczewicą i kaparami à la kawior

Czas: 30 minut

Porcje: 2

Składniki na sałatkę z soczewicy:

3/4 szklanki soczewicy

1 mała cebula, bardzo drobno pokrojona

3 – 4 łyżeczki kaparów z zalewy, drobno pokrojonych + 5 łyżeczek zalewy

2-3 łyżeczki sosu sojowego

1 łyżeczka posypki z nori

Składniki na bliny (na ok. 20 placków):

120g mąki pszennej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

200ml mleka roślinnego

1 łyżka syropu klonowego lub z agawy

2 łyżki oliwy z oliwek

olej do smażenia

Do podania:

roślinny jogurt albo kwaśna śmietana

świeży koperek

ćwiartki cytryny

Przygotowanie sałatki z soczewicy:

  1. Soczewicę gotujemy w według powyższych wskazówek lub instrukcji na opakowaniu. Odcedzamy i przepłukujemy pod zimną wodą. Przekładamy do sporej miski.
  2. Do soczewicy dodajemy pokrojoną drobno cebulę i kapary. Zalewę z kaparów, sos sojowy oraz posypkę nori mieszamy razem i dodajemy do soczewicy. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem według uznania.
    Wskazówka: Do sałatki z soczewicy możemy dodać opcjonalnie liście rukoli i trochę roslinnego sera feta jeżeli podajemy ją osobno jako sałatka, np. na grzankach lub jako dodatek do dań.

Przygotowanie blinów:

  1. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy proszek do pieczenia, sól i mieszamy. Robimy kopczyk i w środek wlewamy mleko, syrop oraz oliwę. Wszystko dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek.
  2. Duża patelnię nacieramy oliwą do smażenia i rozgrzewamy. Na rozgrzany olej nakładamy osobno po łyżce masy na placki – każdy lekko rozprowadzamy. Placki smażymy aż ciasto odchodzi od patelni po czym smażymy z drugiej strony aż ciasto ładnie się zezłoci. Powtarzamy aż wykorzystamy całe ciasto na bliny. Gotowe placki możemy przechowywać w lodówce do czasu aż będą nam potrzebne.

Podanie:

  1. Na bliny nakładamy po łyżeczce kwaśnej śmietany, łyżeczce lub dwóch soczewicy z kaparów. Dekorujemy koperkiem i małą ćwiartką cytryny. Możemy trochę skroplić oliwą z oliwek według smaku.

Wskazówki:

Jeżeli nie macie czasu przygotować placuszków – możecie wykorzystać zwykłe krakersy.

Dodaj komentarz