Jägerschnitzel  czyli sznycel (wegańskiego) myśliwego

Niemiecki klasyk – sznycel po myśliwku w wegańskiej odsłonie. Złocisty, z chrupiącą panierką i soczystym wnętrzem, a do tego bogaty w roślinne białko. Podany z aromatycznym sosem grzybowym, stanowi niemałą konkurencję dla króla polskich stołów – schabowego. Polecamy przepis dla tych z was, którzy szukają roślinnych opcji, aby włączyć je w swój jadłospis jak i bardziej zaprawionych wegan.

Sznycel przygotowaliśmy z glutenu (witalne białko pszenne), który jest podstawowym składnikiem do przygotowania seitanu. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście swoich sił w przygotowaniu seitanu to ten przepis jest dosyć prostym wprowadzeniem do przygotowywania nie-mięs z białkiem pszennym. Niestety oznacza to, że nie możecie zastąpić tego zwykłą mąką pszenną jakkolwiek możecie w internecie znaleźć sposoby na płukanie mąki aby uzyskać gluten.

Gotowy sznycel możecie podać według własnego uznania, jeżeli jednak chcecie spróbować sznycla po myśliwsku to przygotujcie go z aromatycznym sosem grzybowym. My przygotowaliśmy go klasycznie z pieczarkami, ale możecie również wybrać leśne grzyby, np. kurki.

SZNYCEL PO MYŚLIWSKU


Czas: ok. 1 godziny

Porcje: 2 (lub 4 mniejsze)

Składniki na sznycle:

80g witalnego białka pszennego

15g mąki z ciecierzycy

10g płatków drożdżowych + 2 łyżki do panierki

po 2 łyżeczki granulowanego czosnku, granulowanej cebuli i przyprawy do kurczaka lub ras al hanout, wymieszanych razem

1 czubata łyżeczka jasnego miso (opcjonalnie)

1-2 łyżki sosu sojowego

1-2 łyżeczki musztardy delikatesowej

pół szklanki zwykłej mąki pszennej, do panierowania

125ml bulionu warzywnego + 1-2 łyżki

pół szklanki bułki tartej

olej do smażenia

Składniki na sos grzybowy:

1 łyżka oleju do smażenia

1 średnia cebula, drobno pokrojona

250g pieczarek, większe przekrojone na pół lub w grube plastry

50ml białego wytrawnego wina

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 łyżeczka sosu sojowego

100ml bulionu warzywnego

100ml wegańskiej śmietanki

2 łyżeczki soku z cytryny

pieprz

Do podania:

kiszona kapusta (najlepiej po bawarsku!)

natka pietruszki

  1. Przygotowanie sznycli: białko pszenne, mąkę z ciecierzycy, 10g płatków drożdżowych i 3 łyżeczki mieszanki przypraw (czosnek i cebula granulowane, ras al hanout lub przyprawa do kurczaka) dodajemy do dużej miski i mieszamy. W ok. 100ml wody opcjonalnie rozpuszczamy miso (można pominąć). Wodę dodajemy do suchych składników i na początku mieszamy łyżką, potem rękami i ugniatamy. Ciasto na seitan powinno lekko się lepić i być sprężyste – jeżeli potrzeba dolejcie stopniowo dodatkowe 1 – 2 łyżki wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto dzielimy na 2 lub 4 mniejsze porcje (sznycle wychodzą bardzo duże). Każdą porcję ugniatamy po minucie i rozciągamy palcami (nie zostawiając żadnych większych zgrubień) aby uzyskać nierówny kształt.
  2. W dużym garnku zagotowujemy do 3/4 jego wysokości wodę i dodajemy 1-2 łyżki sosu sojowego (tylko tyle żeby woda lekko się zabarwiła). Kiedy woda zacznie się gotować dodajemy do niej uformowane sznycle i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut. Przez ten czas seitan zwiększy swoją objętość dwukrotnie.
  3. Po pół godzinie odcedzamy sznycle, zostawiamy do wystygnięcia i odciskamy delikatnie z wody. Na każdy sznycel nakładamy musztardy i wmasowujemy w ciasto. Zostawiamy na kilka minut i w tym czasie bierzemy się za przygotowanie sosu grzybowego.
  4. Przygotowanie sosu grzybowego: na dużej patelni rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę i smażymy przez kilka minut aż zmiękknie. Dodajemy grzyby i smażymy dodatkowe kilka minut aż zmniejszą swoją objętość a sok, który puszczą wyparuje. Dodajemy do grzybów wina, smażymy chwilę aż większość wyparuje i dodajemy koncentratu pomidorowego, 100ml bulionu, łyżeczkę sosu sojowego i śmietankę. Mieszamy i pozostawiamy do gotowania pod przykryciem przez 10-15 minut (aż sos zgęstnieje). Możemy dodać trochę więcej bulionu i/lub śmietanki jeżeli sos wyszedł za gęsty. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny i pieprzem.
  5. Przygotowanie panierowanych sznycli: w międzyczasie gdy sos grzybowy się gotuje przygotowujemy panierkę do sznycli. Do głębokiego talerza dodajemy pół szklanki mąki pszennej i dodajemy stopniowo 125ml bulionu mieszając (bulion można zastąpić wodą, jednak dla smaczniejszej wersji polecamy bulion) tak aby uzyskać gęstość ciasta na naleśniki (jeżeli wyjdzie za gęste dodajcie dodatkowo 1-2 łyżki). Na drugi talerz dodajemy bułkę tartą i pozostałe 3 łyżeczki mieszanki przypraw (czosnek i cebula granulowane, ras al hanout lub przyprawa do kurczaka) i 2 łyżki płatków drożdżowych. Sznycle najpierw obtaczamy w mieszance mąki z bulionem/wodą później w bułce tartej, tak aby pokryć je całe z obydwu stron. Na dużej patelni rozgrzewamy olej do smażenia (tyle żeby pokryć ok 5ml warstwą dno patelni). Kiedy olej jest porządnie rozgrzany (nie wcześniej, inaczej sznycle wpiją cały olej i będą smakowały okropnie), dodajemy sznycle – smażymy z obydwu stron aż staną się pięknie ciemno-złote (ok. 3 minuty). Usmażone przekładamy na talerz z ręcznikiem kuchennym lub kratkę aby odsączyć z tłuszczu. Gotowe podajemy z sosem grzybowym polanym z wierzchu, natką pietruszki i kiszoną kapustą.

5 myśli w temacie “Jägerschnitzel  czyli sznycel (wegańskiego) myśliwego

Dodaj komentarz